ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

نتایج انتخابات پارلمان اروپا در هلند: حزب راست‌ افراطی خیرت ویلدرس هفت کرسی به‌دست آورد

شمارش آرای انتخابات پارلمان اروپا در هلند که پنج‌شنبه ششم ژوئن/ ۱۷ خرداد برگزار شد، نشان داد با اینکه بیش از نیمی از رای‌دهندگان حزب خیریت ویلدرس در خانه مانده بودند اما حزب او در پارلمان اروپا هفت کرسی به‌دست آورد و به دومین حزب بزرگ هلندی در پارلمان اروپا تبدیل شد. نتایج این انتخابات برای «حزب آزادی» (PVV) یک پیروزی به‌شمار می‌آید. به گزارش خبرگزاری ملی هلند، حزب ائتلافی چپِ سبز-کارگر (GroenLinks-PvdA) با دستیابی به هشت کرسی، میان احزاب هلندی بیشترین کرسی‌ها را در پارلمان اروپا به‌دست آورد. تنها ۲۲ درصد از را‌ی‌دهندگان به این حزب در خانه ماندند. با وجود این، حزب چپ سبز-کارگر پنج درصد از آرای خود را به حزب «ولت» (VOLT) و سه درصد را به «حزب برای حیوانات» (PvdD) باخت. ۶۳ درصد از را‌ی‌دهندگان حزب چپ سبز-کارگر دوباره به این حزب رأی دادند. ۵۶ درصد از شهروندانی که نوامبر سال گذشته در انتخابات سراسری به حزب خیریت ویلدرس رای دادند در خانه ماندند. با وجود این، حزب او موفق شد برخلاف ۲۰۱۹ رای‌دهندگان خود را برای رای‌دادن بسیج کند. در سال ۲۰۱۹، ۶۸ درصد از رای‌دهندگان «حزب آزادی» در خانه ماندند، اکنون ۵۶ درصد در انتخابات شرکت نکردند اما ۴۴ درصد از آنها به پای صندوق‌های رای رفتند. همچنین به‌نظر می‌رسد حزب آزادی چهار کرسی را که حزب «فروم برای دموکراسی» (FVD) در سال ۲۰۱۹ به‌دست آورده بود، تصاحب کرده است. نتایج نظرسنجی نشان می‌دهد که در کل تعداد بسیاری از افرادی که در انتخابات مجلس نمایندگان سال گذشته به احزاب ائتلاف دولت حزب آزادی، حزب «مردم برای آزادی و دموکراسی» (VVD)، حزب «جنبش کشاورز-شهروند» (BBB) یا حزب تازه‌تاسیس راستگرای «قرارداد اجتماعی جدید» (NSC) رأی دادند، به پارلمان اروپا رأی ندادند. ۵۹ درصد از رأی‌دهندگان حزب «قرارداد اجتماعی جدید» رأی ندادند. ۴۷ و ۴۴ درصد از حامیان احزاب «مردم برای آزادی و دموکراسی» و «جنبش کشاورز-شهروند» نیز از حق رای خود در انتخابات پارلمان اروپا استفاده نکردند. در این انتخابات مردم بسیار کمتری، یعنی حدود ۴۶ درصد از واجدین شرایط در انتخابات شرکت کرده‌اند. این در حالی است در انتخابات مجلس نمایندگان این رقم همواره حدود ۸۰ درصد است.

عبدالحمید اسماعیل‌زهی خواستار تجدیدنظر در حکم اعدام محمد خضرنژاد، روحانی کُرد اهل سنت، و آزادی زندانیان سیاسی شد

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌ی نماز جمعه‌ی ۱۸ خرداد ضمن اشاراتی به انتخابات ریاست جمهوری پیش رو، خواستار تجدیدنظر در حکم صادره برای محمد خضرنژاد، روحانی کُرد اهل سنت شد. محمد خضرنژاد، روحانی سنی در بوکان که به دلیل حمایت از معترضان در خیزش «ژن، ژیان، ئازادی» بازداشت و به اعدام محکوم شده بود، پس از تایید این حکم در دیوان عالی کشور در خطر اعدام قرار دارد. پیش از این دادگاه انقلاب ارومیه محمد خضرنژاد، روحانی اهل سنت و امام جماعت در بوکان را به ۱۶ سال حبس و اعدام محکوم کرده بود. شبکه حقوق بشر کردستان پنجشنبه ۱۷ خرداد از تایید این حکم در دیوان عالی به ریاست علی رازینی خبر داد. اسماعیل‌زهی همچنین گفت که زندانیان سیاسی نباید در زندان بمانند زیرا «به نفع کشورند و باید حرف بزنند و انتقاد کنند.» امام جمعه‌ی اهل سنت زاهدان همچنین در این خطبه ضمن اشاره به مشکلات چندگانه‌ی کشور از جمله تورم، نبود شایسته‌سالاری و تبعیض جنسیتی و مذهبی، گفت اگر به جای نامزدهای کنونی بود، در شرایطی که نمی‌توان امور دولت را پیش برد، وارد عرصه‌ی رقابت انتخاباتی نمی‌شد. اشاره‌ی اسماعیل‌زهی، چنان‌که در جای دیگری از صحبتش گفت، به این مسئله است که رئیس جمهور در ساختار سیاسی جمهوری اسلامی اقتدار کافی ندارد و اداره‌ی امور «از جای دیگری» هدایت می‌شود.

در سال ۲۰۲۳ بیش از ۵۰۰ زن در آلمان بر اثر خشونت خانگی جان خود را از دست دادند

در سال گذشته میلادی ۵۰۹ زن بر اثر خشونت خانگی در آلمان کشته شدند. این خبر را اداره پلیس جنایی فدرال آلمان در گزارشی که جمعه ۱۸ خرداد / ۷ ژوئن در برلین ارائه شد، اعلام کرد. در مجموع، در سال گذشته، ۹۰۳ زن قربانی قتل و قتل عمد شدند و در بیش از نیمی از موارد عاملان این قتل‌ها اطرافیان نزدیک قربانی بودند. بر اساس این گزارش، در سال ۲۰۲۳ در مجموع بیش از ۲۵۶ هزار نفر با خشونت خانگی روبه‌رو شدند. این میزان نسبت به سال قبل از آن ۶,۵ درصد افزایش داشته است. ۷۰ درصد قربانیان زن بودند. اقدامات تبهکارانه ثبت‌شده از جمله شامل قتل، تجاوز جنسی، اجبار به عمل جنسی، ضرب‌وشتم، دلالی و تعقیب و ردیابی می‌شود.

مریم محمودآبادی به زندان سیرجان منتقل شد

مریم محمودآبادی، ۲۵ ساله و یکی از بازداشتی‌های جنبش ژن، ژیان، ئازادی پس از چند هفته بازداشت در انفرادی زندان کرمان، از ۱۶ خرداد به زندان سیرجان منتقل شده است. مأموران امنیتی ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ با یورش به منزل مریم محمودآبادی در سیرجان او را بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در کرمان منتقل کردند. یک منبع آگاه به رادیو زمانه اطلاع داده که مریم محمودآبادی که نزدیک به سه هفته در انفرادی اطلاعات سپاه کرمان به سر می‌برده، حالا به زندان سیرجان انتقال داده شده است. مریم محمودآبادی آبان ۱۴۰۱ در جریان اعتراضات سراسری زن، زندگی آزادی در ایران، بیش از یک ماه را در انفرادی اطلاعات سپاه و سپس زندان کرمان در بازداشت بود. او در نهایت با قرار وثیقه و به صورت موقت از زندان آزاد شد.

کارگران کیش چوب هرمزگان سه ماه است مزد و عیدی نگرفته‌اند

حدود ۱۳۰ کارگر کارخانه کیش چوب استان هرمزگان سه ماه دستمزد و عیدی دریافت نکرده‌اند و این مشکلشان همچنان ادامه دارد. یکی از کارگران کیش چوب به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت: «به تعویق افتادن مطالبات مزدی درحالی‌ست که اخیراً کارفرما با گرفتن چندین سفارش کار، حقوق بهمن‌ماه کارگران را پرداخت کرده و وعده پرداخت حقوق اسفند را تا پایان خردادماه جاری داده است.» مسئولان کارخانه وعده داده‌اند که با تأمین منابع مالی هر ماه یک حقوق به حساب کارگران واریز کنند. در حال حاضر کارگران کارخانه کیش چوب با مشکلات معیشتی دست به‌گریبان‌اند و امیدشان اتمام پروژه‌های در دست ساخت است تا دستمزد آن‌ها تأمین شود.