ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اینترنت در ایران با یکی از سرسختانه‌ترین سانسورها در جهان مواجه است و موقعیت رو به وخامت می‌رود. به همین خاطر باید برای روزهای مبادای قطع اینترنت، خودتان و دستگاه‌هایتان را جهت ادامه ارتباط با دوستان و عزیزان و دریافت خبرها و به‌روزرسانی‌ها آماده کنید.

قانون جدید «صیانت از فضای مجازی» نماد تلاش‌های حکومت ایران برای کاستن از آزادی‌های اینترنتی‌ست. هم‌اکنون سرعت اینترنت بسیار کم شده، جستجو در گوگل با روشن شدن به اصطلاح «قفل کودک» محدود شده و بسیاری از وبسایت‌ها و اپ‌ها مسدودند. مقام‌های ایرانی گفته‌اند تا پایان دوره اول ریاست‌جمهوری ابراهیم رئیسی طرح به اصطلاح «اینترنت ملی» اجرایی خواهد شد. قطع اینترنت که در واکنش به خیزش آبان ۹۸ به طور جدی آغاز شد، به عنوان ابزار دیگری در سرکوب اعتراض‌ها بارها مورد استفاده قرار گرفته است. این موارد دورنمای قطع ایران از ترافیک اینترنت بین‌المللی را جدی‌تر کرده‌اند.

زمانه همزمان با این تحول‌های نگران‌کننده در تلاش است تا اثر سانسور و قطعی احتمالی اینترنت را کاهش دهد. یکی از کارهای ما در این بخش تهیه یک چک لیست امنیت و گذر از سانسور است. در این بخش زمانه چند سرویس کارآمد برای عبور از سانسور را به شما معرفی خواهد کرد.

  • حتی اگر بسیاری از خدمات اینترنت قطع شود،‌ ایمیل می‌تواند کماکان در دسترس باشد. برای ثبت‌نام در خبرنامه زمانه،‌ اینجا کلیک کنید.

  • ابزاری شبیه دلتاچت حتی در صورت سانسور شدید اینترنت به شما کمک خواهد کرد با دوستان و آشنایتان در ارتباط باقی بمانید. با دلتاچت می‌توانید به صورت امن با رادیو زمانه چت کنید یا به آن ایمیل بفرستید. آدرس ما در دلتا چت: contact@radiozamaneh.com.

  • پس‌کوچه دسترسی به وی پی ان‌های امن را ممکن و همچنین مجموعه‌ای از اپ‌های دیگر را به شما عرضه می‌کند که متخصصان امنیتی به دقت تست کرده‌اند. از این اپ‌ها برای محافظت از خودتان در فضای آنلاین یا برقراری ارتباط در صورت قطع اینترنت در ایران استفاده کنید (اینجا درباره پس‌کوچه بیشتر بخوانید).

  • سایفون یکی از موفق‌ترین و مشهورترین سیستم‌های دورزدن فیلترینگ محتواست. رادیو زمانه نیز این اپ را به خوانندگان‌اش ارائه می‌دهد تا از سانسور بگریزند. برای دریافت لینک دانلود سایفون،‌ یک ایمیل به psiphon3@radiozamaneh.com بفرستید (اینجا درباره سایفون بیشتر بخوانید).

  • توشه از طریق ماهواره محتوای اینترنتی ارسال می‌کند. یعنی کاربران توشه می‌توانند محتوا را از طریق کانال توشه روی رسیور ماهواره‌شان دریافت کنند. استفاده از این سرویس برای کاربران ایرانی کاملاً رایگان است (اینجا درباره توشه بیشتر بخوانید).

  • تلفن‌های همراه حتی وقتی به اینترنت وصل نباشید، گستره‌ای از گزینه‌های ارتباطی را در اختیارتان می‌گذارند. برای به اشتراک گذاشتن مطلب‌ها و اطلاعات با آدم‌های نزدیک خودتان یا برای سازماندهی کردن و ساختن اجتماع با دیگران، حتی وقتی اتصال اینترنتی مناسبی ندارید، می‌توانید استفاده از بلوتوث و سیستم‌های اشتراک فایل اندروید شر (Android Share) و اپل ایردراپ (Apple Airdrop) را مد نظر داشته باشید.

  • برای توصیه‌ها و پیشنهادهای بیشتر از صفحه «ایران در خاموشی» بازدید کنید. شما همچنین می‌توانید برای دسترسی داشتن به محتوای این وبسایت در صورت قطع اینترنت، این محتوا را دانلود کنید.