سایت جدید زمانه. نسخه آزمایشی

ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

بامداد مرگبار در بیابان البوکمال در شرق سوریه

آسوشیتدپرس می‌نویسد مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و یوسی کوهن، رئیس موساد در یک رستوران در واشنگتن دی سی بر سر حمله اسرائیل به مواضع سپاه به توافق رسیدند.

جنگنده‌های اسرائیلی یکی از مرگبارترین حملات خود به مواضع سپاه قدس در شرق سوریه را انجام دادند. در حمله جنگنده‌های اسرائیلی به انبارهای تسلیحاتی سپاه قدس در البوکمال و دیرالزور در مجموع بیش از چهل نفر کشته شدند. آسوشیتدپرس می‌نویسد مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و  یوسی کوهن، رئیس موساد در یک رستوران در واشنگتن دی سی بر سر این حمله با هم به توافق رسیدند.

تصویری که خبرگزاری سانا از حمله جنگنده‌های اسرائیلی به مواضع سپاه قدس در البوکمال منتشر کرده

یک مقام بلندپایه امنیتی در آمریکا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که حمله بامداد چهارشنبه جنگنده‌های اسرائیلی به مواضع سپاه قدس در شرق سوریه با اطلاع دولت آمریکا انجام شد. به گفته این مقام امنیتی که نام او افشا نشده هدف از این عملیات انهدام انبارهای تسلیحاتی و خطوط مواصلاتی برای انتقال سلاح‌های سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان حامی آن‌ها در شرق سوریه بود.

بر همین اساس مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و یوسی کوهن، رئیس سازمان جاسوسی موساد در رستوران معروف میلانو در واشنگتن دی سی بر سر این حمله با هم به توافق رسیدند.  مقام بلندپایه امنیتی آمریکایی ادعا کرده است که در انبارهای تسلیحاتی سپاه در شرق سوریه، قطعاتی که در برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران کاربرد دارد نیز انبار شده بود.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داده که جنگنده‌های اسرائیلی به 18 موضع در دیرالزور، میادین و البوکمال در امتداد مرز با عراق حمله کرده‌اند. به گفته یک مقام ارتش سوریه سامانه دفاع هوایی ارتش سوریه در صدد مقابله با حملات جنگنده‌های اسرائیلی برآمده است. از کیفیت این مقابله اطلاعی در دست نیست.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن در حملات متعدد جنگنده‌های اسرائیلی به مواضع سپاه قدس دست‌کم ۴۰ نفر کشته و ۳۷ نفر مجروح شدند. ۹ نفر از کشته‌شدگان از نیروهای ارتش سوریه بودند.

بر همین اساس در این حملات در مجموع ۱۶ انبار تسلیحاتی و زاغه مهمات سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان و حشد الشعبی منهدم شد. اهمیت دیرالزور و البوکمال در این است که ایران را از طریق عراق به دمشق و به جنوب لبنان مرتبط می‌کند.

حملات بامداد چهارشنبه دومین موج حملات جنگنده‌های اسرائیلی به مواضع سپاه قدس در سوریه بود. جنگنده‌های اسرائیلی ۷ ژانویه/۱۸ دی در نخستین موج حملات خود مناطقی در جنوب سوریه و در جنوب دمشق را هدف قرار داده بودند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌نویسد ارتش اسرائیل در سال ۲۰۲۰ در مجموع در ۳۹ حمله ۱۳۵ نقطه از جمله پایگاه‌ها و انبارهای تسلیحاتی و خودروهای زرهی سپاه قدس و نیروهای حامی آن‌ها را هدف قرار داده است. در این حملات دست‌کم ۲۱۷ نفر کشته شده‌اند که اکثر آن‌ها از وابستگاه به سپاه قدس یا شبه‌نظامیان حامی آن‌ها بودند.

همزمان با این تحولات، در روزهای اخیر جنگنده‌های اسرائیلی در جنوب لبنان با ارتفاع کم پرواز می‌کنند و ساکنان این مناطق را به وحشت می‌اندازند. میشل عون، رئیس جمهوری لبنان، وزیر خارجه دولت پیشبرد امور را مأمور فرستادن پیامی فوری به دبیرکل سازمان ملل و شورای امنیت در محکومیت این اقدام کرده است. دولت اسرائیل می‌گوید حزب‌الله لبنان با استقرار موشک‌های نقطه‌زن سپاه پاسداران در نوار مرزی قطعنامه سال ۲۰۰۶ سازمان ملل را نقض کرده است. بر اساس آن قطعنامه حزب‌الله لبنان از گسترش توانایی‌های نظامی خود در امتداد مرز با اسرائیل منع شده.

تابستان۲۰۲۰ عبور شبه‌نظامیان از خط آبی در مرز اسرائیل با لبنان سبب تبادل آتش بین طرفین شد. حزب‌الله لبنان اما با انتشار بیانیه‌ای عبور از خط آبی را تکذیب کرد. این درگیری در منطقه زراعی شعبا اتفاق افتاد. سپس اسرائیل برخی پست‌های دیده‌بانی، سیستم‌های جمع‌آوری اطلاعات، مواضع پدافند هوایی و یک مرکز فرماندهی عملیات ارتش سوریه را هدف حملاتی قرار داد و در شمال به حالت آماده‌باش درآمد.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • غضنفر

  حساب و کتاب سپاه تا بدینجا درست از آب درآمده است. سپاه در غیاب شرکت مردم در انتخابات، سنگر آخر را هم (ریاست جمهوری) تصاحب خواهد کرد. اساساً کسی کاندید ریاست جمهوری نخواهد شد که مردم به او اعتماد داشته باشند! اتفاقات شرح داده شده، پشت سر هم رخ داده‌اند. فقط با روی کاغذ آمدن این اتفاقات است که پازل تصمیم گیری در اتاقهای فکر سپاه و بیت خامنه‌ای چیده می‌شوند، و شکل نهایی عیان می‌شود. اگر اتفاقات شرح داده شده، سناریوی از پیش تعیین شده توسط فرماندهان سپاه و بیت خامنه‌ای باشد (که گمان بر این است!)، این یکی از پلیدترین کودتاها و خیانتها در تاریخ بشریت است که یک عده در حق مردم و کشور خود انجام داده‌اند. خطاب به طرفداران رژیم جمهوری اسلامی! اگر فکر می‌کنید که ایران چین دوم خواهد شد و دل به این خوش کرده‌اید که در سایه سلطنت سپاهی، کشور به آرامش و امنیت و قدرت و ثروت خواهد رسید، و مردم پس از آن به شما افتخار می‌کنند، بدانید که این خوابی بیش نیست. شما هرگز نخواهید توانست بر ویرانه‌های آمال و آرزو یک ملت کاخ پادشاهی بسازید و به شوکت و جمال برسید. عاقبت شما هرگز بهتر از رژیم لیبی نخواهد بود. کشور به ویرانه‌ای تبدیل خواهد شد که فقط گروههای تروریستی همانند طالبان و القاعده و حشد و سایر جانوران بتوانند در آن خانه کنند. پس عاقلانه بیاندیشید و بیش از این برای مردم و کشورمان هزینه نتراشید.

 • غضنفر

  یا می‌توان اینگونه تعبیر کرد؛ که سپاه دو بازی را انجام داد: یکی تصاحب کل ایران (و برای این هدف بازی دوم را شروع کرد)، دوم جنگ در سوریه، یمن و عراق. با جنگ نیابتی در سوریه و یمن، و نمایش موشکهای کره شمالی و چینی و روسی، کشور تحت تحریم‌های فلج کننده قرار گرفت. شرایط منطقه در حالتی آچمز گونه قرار گرفت، اسرائیل و آمریکا قصد نداشتند با هزینه زیاد ج. ا را گوشمالی دهند. در داخل کشور، دست رژیم برای سرکوب فعالان مدنی باز شد. منابع کشور به تاراج رفت. و مردم فقیر شدند. مردمی که غم نان دارند، غم آزادی ندارند! با سرکوب فعالان مدنی، و گرانی سرسام آور، کشور در وحشت و ترس عمیق فرو رفت. کشتار 98 انجام شد تا نفس اعتراض را در گلوی مردم خفه کنند. مسائل پشت پرده سقوط هواپیمای اکراینی هنوز فاش نشده‌اند، اما آنچه تا کنون مشخص است، خفت کردن مردم ایران با دستان سیاهِ سپاه است. با شیوع کرونا در جهان، جمهوری اسلامی آن را همچون امدادهای غیبی تلقی کرد، و با ورود تعداد بسیار زیادی مسافر چینی، و رفت و آمدهای هوایی به چین، ویروس را در حجم بالا وارد کشور کرد. و اجازه داد تا کشور را دود سیاه کرونا در بر بگیرد. با این امداد غیبی، رژیم مخالفان و مهره‌های ناجور را از میان برد و تا به امروز بیشترین منفعت را از آن نصیب خود کرده است. از آن سوی، اصلاح طلبان، همانهایی که یار واقعی خمینی بودند، همانهایی که نماینده منافع انگلیسی و غربی بودند، دستانشان رو شده. مردم بدانها هم همانند دیگر غارتگران و جنایتکاران می‌نگرند.

 • غضنفر

  آتش سوریه را جمهوری اسلامی روشن کرد، آتشی که با ایدئولوژی ج.ا قابل خاموش کردن نیست، مگر اینکه رژیم ج.ا. تهدید سرنگونی را از سر گذرانده باشد! خامنه‌ای قصد داشت تا خود و نظامش را از تغییرات و اصلاحات دور نگهدارد. چون اصلاح ج.ا برابر با سرنگونی خامنه‌ای و دار و دسته‌اش بود. او سعی کرد تا از طریق دشمن تراشی و جنگهای نیابتی افکار عمومی را منحرف کند، تا کسی نگوید که "شاه لخت است". این بود که خامنه‌ای بدنبال ساخت بمب اتمی رفت. تمام آبرو و حیثیت کشور و مردم ایران را برای چهار روز سلطنت بیشتر گرو گذاشت. اما نهایتاً آنچه که نصیبش شد، چهار گروه تروریستی، به اضافه کشته شدن تعداد بیشماری از انسانها، و عقب نشینی از تمام ادعاهای منطقه‌ای، و خواندن دعای کمیل برای پیروزی جو بایدن بود! سپاهی که ادعای محو دیگران را داشت، امروز در تمام عرصه‌های "جنگی" بازنده شده است. اما سپاه در حال گرفتن یک به یک سنگرهای داخلی است! امروز رئیس مجلس سپاهی است، فردا رئیس جمهور هم سپاهی می‌شود! ظاهراً سپاه بازی در سوریه را برای برد در داخل باخت! چون ادامه بازی در سوریه به جنگی تمام عیار تبدیل می‌شد که سپاه هرگز توان برد در آن عرصه را ندارد.

 • مومن

  حاج قاسم کجا است تا نابودی دکان و دستکش را شاهد باشد؟