سایت جدید زمانه. نسخه آزمایشی

ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

تشکیل جلسه برای استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا

نمایندگان امروز در مورد اتهام «تحریک خشونت علیه دولت ایالت متحده» که به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا وارد شده رای گیری می‌کنند

جلسه روز چهارشنبه مجلس نمایندگان آمریکا به بحث و بررسی و سپس رای‌گیری در مورد استیضاح دونالد ترامپ اختصاص دارد.

نمایندگان در رابطه با اتهام «تحریک خشونت علیه دولت ایالت متحده»  که به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا وارد شده رای خواهند گرفت. این دومین تلاش برای استیضاح ترامپ در کنگره آمریکا به حساب می‌‌آید.

دومین تلاش برای استیضاح ترامپ در کنگره آمریکا آغاز شد

رای‌گیری برای استیضاح در پی آن صورت می‌گیرد که روز سه‌شنبه مایک پنس معاون ریاست جمهوری آمریکا حاضر به استفاده از قدرتش برای اعمال متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا نشد. پیش‌تر خانم نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا  در نامه‌ای از پنس خواهان اعمال متمم ۲۵ قانون اساسی شده بود. 

در لایحه استیضاح ترامپ که روز دوشنبه از سوی دموکرات‌ها تقدیم مجلس نمایندگان آمریکا شد آقای ترامپ در رابطه با نقشش در تحریک و تشویق جمعیت طرفدارانش که روز ششم ژانویه به کنگره حمله کردند مسئول دانسته شده است. در جریان حمله  به کنگره یک افسر پلیس کپیتول  به دست طرفداران ترامپ کشته شد. طرفداران ترامپ همچنین به دفاتر نمایندگان کنگره حمله کرده و اموال دولت فدرال را سرقت کردند.  

کمتر از یک هفته به پایان ریاست جمهوری دونالد ترامپ باقی مانده و روز بیستم ژانویه جو بایدن پس از ادای مراسم سوگند دوره ریاست جمهوری ۴ ساله خود را آغاز می‌کند. استیضاح آقای ترامپ چنانچه در مجلس نمایندگان و پس از آن در سنای آمریکا تصویب شود مانع از آن خواهد شد که او در آینده  بار دیگر برای ریاست جمهوری آمریکا اقدام کند.  

دموکرات ها رای کافی برای استیضاح در مجلس نمایندگان را دارند، تعدادی از نمایندگان جمهوری‌خواه هم در استیضاح با دموکرات‌ها همراه خواهند بود، اما برخی از جمهوری‌خواهان راه حل‌های جایگزینی را نیز مطرح کرده‌اند از جمله مصوبه دوحزبی برای توبیخ رسمی رییس جمهور.

جمهوری‌خواهان حامی استیضاح

تا پیش از برگزاری جلسه  صبح چهارشنبه دستکم ۵ نماینده جمهوری‌خواه از استیضاح ترامپ حمایت کرده بودند. جان کاتکو نماینده ایالت نیویورک، لیز چینی از ایالت وایومینگ از جمله نمایندگان شاخص جمهوری خواه بودند که به طور علنی حمایت خود را اعلام کرده‌اند. به گزارش نیویورک تایمز چند نماینده دیگر نیز به طور خصوصی اعلام کرده‌اند که روز چهارشنبه از لایحه استیضاح حمایت خواهند کرد. به هرحال انتظار می‌رود که اکثریت نمایندگان جمهوری‌خواه علیه استیضاح رای دهند.

این دومین بار است که آقای ترامپ استیضاح می‌شود، اما در استیضاح قبلی نمایندگان جمهوری‌خواه یکپارچه پشت ترامپ ایستاده بودند.

پس از واقعه ششم ژانویه در کنگره بسیاری از جمهوری‌خواهان ضمن محکومیت این حمله سعی کردند از ترامپ فاصله بگیرند و برخی نیز از او انتقاد کردند. جلسه علنی استیضاح روز چهارشنبه و بحث‌های مطرح در آن نشان می‌دهد که تا چه حد جمهوری‌خواهان حاضر هستند دیدگاه‌های انتقادی خود نسبت به ترامپ  را علنی کنند.

مرحله بعد

اگر امروز مجلس نمایندگان به طرح استیضاح رای مثبت دهد مرحله  بعد آغاز محاکمه ترامپ در سنای آمریکا خواهد بود که می‌تواند اوایل هفته آینده آغاز شود.

در استیضاح قبلی سناتورها با اکثریت او را از اتهامات تبرئه کردند، اما این بار وضعیت متفاوت است.

برخی از سناتورها تا کنون اقدامات ترامپ را محکوم و خواهان استعفای او شده‌اند. میچ مک کانل رهبر اکثریت سنا به گزارش رسانه‌ها به طور خصوصی گفته است که با استیضاح ترامپ موافق است.

روز ششم ژانویه و همزمان با جلسه کنگره برای تایید آرای الکتورال انتخابات نوامبر  و تایید ریاست جمهوری جو بایدن گروهی از طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره حمله کردند. طرفداران ترامپ معتقد بودند در انتخابات تقلب شده است. آقای ترامپ در سخنرانی خود پیش از حمله طرفدارانش آن‌ها را تشویق کرده بود که به سوی کنگره بروند.

حمله طرفداران ترامپ به کنگره ۵ کشته برجای گذاشت یکی از قربانیان برایان سیکنیک افسر پلیس کاپیتول بود.

ترامپ روز بعد  در پیامی ویدئویی ضمن محکوم کردن وقایع اخیر و حمله گروهی از طرفدارانش به کنگره از آشتی و التیام کشور سخن گفت، به نتیجه انتخابات تن داد و گفت دولت جدید بیستم ژانویه سوگند خواهد خورد.

بیش از ۷۰  نفر از کسانی‌که در خشونت‌های حمله به کنگره شرکت داشته‌اند توسط پلیس و اف‌بی‌‌‌آی و به کمک مردمی که عکس‌‌های آنها را در رسانه‌‌های اجتماعی شناسایی کردند بازداشت  و به طور رسمی متهم شده‌اند. انتظار می‌رود در روزهای آینده صدها نفر دیگر نیز تفهیم اتهام شوند.

جو بایدن به عنوان رییس جمهور آمریکا و کمالا هریس به عنوان معاون رییس جمهوری روز بیستم ژانویه در برابر پله‌های ساختمان کنگره به صورت رسمی سوگند خواهند خورد و کار خود را آغاز می‌کنند.

در همین رابطه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.