سایت جدید زمانه. نسخه آزمایشی

ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

مجتبی داداشی، دانشجوی منتقد: صدای مظلومیت مرا به گوش مسئولان برسانید

مجتبی داداشی، دانشجوی منتقد، در ویدئویی اعلام کرده روز یک‌شنبه ۲۵ آبان‌، مأموران اطلاعات سپاه با یورش به منزل شخصی او، لپ‌تاپ، موبایل و کلیه وسایل الکترونیکی‌اش را ضبط کرده و با خود برده‌اند. این ویدئو در کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان منتشر شده است.

مجتبی داداشی، دانشجوی مقطع فوق لیسانس در رشته روابط بین‌الملل در دانشگاه علامه طباطبایی تهران که در سال‌های گذشته به ‌دلیل انتقاد از علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به احکام حبس و شلاق محکوم شده بود، در ویدئویی اعلام کرده که صبح روز یک‌شنبه ۲۵ آبان‌ ماه، مأموران اطلاعات سپاه با یورش به منزل شخصی او، لپ‌تاپ، موبایل و کلیه وسایل الکترونیکی‌اش را ضبط کرده و با خود برده‌اند. این ویدئو در کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان کشور منتشر شده است.

مجتبی داداشی
پایین و بالا بگیرید و بکشید

در خبر منتشر شده در کانال تلگرامی شوراهای صنفی دانشجویان کشور آمده است بالغ بر ۱۰ مأمور اطلاعات سپاه به منزل مرتضی داداشی، دانشجوی ارشد شیمی کاربردی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و برادرش مجتبی داداشی، دانشجوی ارشد روابط بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبایی «یورش» برده‌اند و پس از تفتیش خانه، تمامی وسایل الکترونیکی و همچنین وسایل تحصیلی ایشان، حتی دفترچه‌های یادداشت و جزوه‌های درسیشان را ربوده‌اند.

هر دو برادر به احضار و برخورد امنیتی و قضایی تهدید شده‌اند.

مجتبی داداشی که ساکن شهرستان رودسر در استان گیلان است، در این ویدئو می‌گوید در مراجعاتی که به دادگستری شهر محل سکونت خود داشته، مسئولان قضایی هیچ‌گونه پاسخی به پیگیری‌های او نداده‌اند.

داداشی در ادامه خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه می‌گوید: 

«آقای رئیسی شما گفته بودید با دانشجوها کاری ندارید، برای دانشجوها آزادی می‌آورید، وضعیت را بهبود می‌بخشید و تغییراتی به‌وجود می‌آورید، متأسفانه این برخوردها هیچ نسبتی با وعده‌ها و قول‌های شما ندارد.»

او در پایان این ویدئو «از همه مردم و دانشجوها» خواسته تا «صدای مظلومیت» او را به گوش مسئولان برسانند، «شاید فریاد‌رسی باشد».

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران نیز خبر یورش مأموران اطلاعات سپاه به خانه مجتبی و مرتضی داداشی را منتشر کرده است.

مجتبی داداشی در بهمن ماه ۱۳۹۷ و زمانی که سال آخر مقطع لیسانس در رشته علوم سیاسی در دانشگاه حکیم سبزواری مشغول به تحصیل بود، در یک فایل ویدئویی با انتقاد از علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی از نیروهای بسیجی و افراد شاغل در سپاه پاسداران خواسته بود از حمایت سران نظام دست بردارند و «با ظالمان» نباشند.

به‌دنبال انتشار این ویدئو، او به دادیاری شعبه سه دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سبزوار احضار و سپس بازداشت شد که پس از گذشت سه روز، با تودیع قرار وثیقه، موقتا آزاد شد.

این دانشجوی منتقد در اواسط فروردین‌ماه ۱۳۹۸ ابتدا توسط دادگاه انقلاب شهر سبزوار بابت اتهام «توهین به رهبری» به دو سال حبس تعزیری و بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. سپس از سوی شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری سبزوار نیز بابت اتهام «توهین به سران قوا» به تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

داداشی در روز ۲۴ فروردین‌ ماه ۱۳۹۸ برای اجرای حکم حبسش بازداشت و راهی زندان شهرستان سبزوار شد.

این زندانی سیاسی روز دوشنبه دوم اردیبهشت ۹۸ به دنبال عفونت دستگاه گوارشی و عدم رسیدگی پزشکی دست به اعتصاب غذا زد که به دنبال اعزام به بیمارستان، به اعتصاب غذای خود پایان داد.

در آن زمان یک منبع مطلع به خبرگزاری هرانا گفته بود:

«مجتبی داداشی به بیماری عفونت شدید در دستگاه تنفسی مبتلا شده است. شرایط جسمی او به دلیل عدم رسیدگی پزشکی و بی‌توجهی مسئولان بسیار نامناسب بوده و عفونت به چشمش نیز سرایت کرده است.»

مجتبی داداشی در نهایت روز یک‌شنبه ۱۲ خرداد ۹۸ از زندان شهرستان سبزوار آزاد شد. زمینه این آزادی استناد قاضی دادگاه انقلاب سبزوار به بندی تحت عنوان «تعلیق بخشی از مجازات و اعمال عفو رهبری» بود.

داداشی در روز آزادی‌اش در یادداشتی درباره دلیل آزاد شدنش نوشت:

«با تعلیق بخشی از مجازات و اعمال عفو رهبری نسبت به مابقی حکم زندانم، امروز از زندان رهایی یافتم.»

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.