سایت جدید زمانه. نسخه آزمایشی

ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

نبود ایمنی در محیط کار؛ بالابرهای کارگاهی در ایران مشمول مقررات استاندارد اجباری نیستند

به‌دنبال انتشار خبر جان‌باختن سه کارگر در کارگاه ایستگاه مترو توحید به‌دلیل خروج کابین دستگاه بالابر پیمانکار پروژه از روی ریل و سقوط آن، مدیرکل استاندارد تهران گفته این بالابرها مشمول مقررات استاندارد اجباری نیستند.

به‌دنبال انتشار خبر جان‌باختن سه کارگر در کارگاه ایستگاه مترو توحید که گفته می‌شود به‌دلیل خروج کابین دستگاه بالابر پیمانکار پروژه از روی ریل و سقوط آن جان خود را از دست داده‌اند، مدیرکل استاندارد تهران از عدم تدوین استاندارد برای بالابر‌های کارگاهی در کشور خبر داده و گفته این بالابرها مشمول مقررات استاندارد اجباری نیستند.

بالابرهای کارگاهی مشمول مقررات استاندارد اجباری نیستند

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمودرضا طاهری، مدیرکل استاندارد تهران جمعه ۹ آبان، در واکنش به انتشار خبری مبنی بر اینکه بالابر کارگاهی که منجر به کشته شدن کارگران در مترو توحید شده دارای گواهی استاندارد مطابق استانداردهای ملی و بین المللی بوده، گفت: 

«در یکی از خبرها گفته شده بود بالابر کارگاهی که منجر به کشته شدن کارگران در مترو توحید شده دارای گواهی استاندارد مطابق استانداردهای ملی و بین المللی بوده که اگر چنین گواهی‌ای توسط یک شرکت بازرسی صادر شده باشد تخلف صورت گرفته است.»

طاهری همچنین در ادامه گفت:

«در حال حاضر سازمان ملی استاندارد در حال بررسی و شناسایی شرکتی است که چنین گواهی‌ای صادر کرده است اما باید اعلام کنیم که چنین شرکتی از سازمان ملی استاندارد گواهی تایید صلاحیت در زمینه آسانسور نگرفته است.»

براساس گزارش‌هایی که در رسانه‌های داخلی ایران منتشر شد، صبح روز دوشنبه پنج آبان‌، سه تن از کارگران پیمانکار کارگاه ایستگاه هفت- آر (تقاطع خیابان‌های آزادی و شهید نواب صفوی) شامل اپراتور دستگاه بالابر و دو نفر جوشکار، بر اثر سقوط آسانسور کارگاهی در این پروژه عمرانی، جان خود را از دست دادند.

حمید هیدران، مدیر روابط عمومی شرکت مترو تهران اما در تشریح جزئیات این حادثه گفته بود:

«تحقیقات اولیه حاکی از آن است که دستگاه بالابر مذکور در تاریخ ۳۱ شهریور ماه امسال، پس از بازرسی ادواری، گواهی تایید سلامت بر اساس استانداردهای مرجع ملی و بین المللی از مبادی قانونی ذی‌ربط دریافت داشته است.»

محمودرضا طاهری اما با تأکید بر اینکه حق صدور گواهی استاندارد برای بالابرهای کارگاهی به هیچ شرکتی داده نشده و این مسأله پیش‌تر به اطلاع اصناف هم رسیده، گفت: 

«در برخی از واحدهای صنفی دیده می‌شود که از بالابر‌های کارگاهی استفاده می‌شود و بعضاً افراد سوار آنها می‌شوند، اما تاکید کردیم که این بالابرها فقط برای جابجایی بار استفاده شود و با توجه به ناایمن بودن باربرهای کارگاهی، به هیچ عنوان برای جابجایی افراد از آن استفاده نکنند.»

به‌گفته طاهری، در حال حاضر فقط آسانسورهای ساختمان‌ها مشمول مقررات استاندارد اجباری هستند.

عدم ایمنی در محیط کار و حوادث ناشی از کار، از جمله موضوعاتی است که در سال‌های گذشته منجر به جان‌باختن یا مصدوم شدن صدها کارگر در ایران شده است.

کوروش یزدان، مدیرکل روابط کار و جبران خدمت در  وزارت کار اما در اواخر شهریورماه ۱۳۹۸ با اعلام خبر راه اندازی «سامانه جامع روابط کار برای دریافت خدمات غیرحضوری در دفاتر پیشخوان دولت» گفته بود که امکان ثبت شکایت کارگران و کارفرمایان در این سامانه در سراسر کشور آغاز شده است.

علی‌رغم گذشت بیش از یک‌سال از راه اندازی این سامانه توسط وزارت کار اما همچنان خبری از فعالیت زیرسامانه‌ای برای ثبت حوادث کار نیست.

این در حالیست که آمار‌های ارائه شده از سوی مسئولان سازمان پزشکی قانونی کشور نشان می‌‌دهد که مرگ و میر کارگران در ۹ ماهه نخست سال گذشته در مقایسه با زمان مشابه در سال ۹۷ افزایش هشت و نیم درصدی داشته است.

آمارها همچنین نشان می‌دهد که بیشترین تلفات نیروی کار و اعداد و ارقام حوادث ناشی از کار در ایران متعلق به حوادث ساختمانی و پس از آن معدن است. همچنین بیش از ۵۰ درصد حوادث ناشی از کار در بخش ساختمان و فعالیت‌های ساختمانی اتفاق می‌افتد.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.