سایت جدید زمانه. نسخه آزمایشی

ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

بیش از هزار نفر از کادر درمان کردستان به کرونا مبتلا شدند

شمار بیماران کرونا روز به روز افزایش می‌یابد. ظرفیت تخت‌های بیمارستانی در برخی استان‌ها تکمیل است. مسئولان استانی نسبت به افزایش شمار بیماران در ماه‌های آینده هشدار می‌دهند.

کووید-۱۹ در ایران مرگ‌بار‌تر شده است. شمار بیماران روز به روز افزایش می‌یابد. مسئولان استانی از پُربودن ظرفیت تخت‌های بیمارستانی خبر می‌دهند و می‌گویند: ادامه این وضعیت شرایط را سخت‌تر می‌کند.

بیش از هزار نفر از کادر درمان و بهداشت استان کردستان به کرونا مبتلا شدند.

روزهای مرگ‌بار و مرگ‌بارتر در ایران ادامه دارد. تنها در شبانه روز گذشته (هفتم تا هشتم آبان) کرونا ۸۲۹۳ بیمار جدید کووید-۱۹ شناسایی شدند و ۳۹۹ تن بر اثر این بیماری جان‌شان را از دست دادند. براساس گزارش‌های رسمی وزارت بهداشت و درمان شمار مبتلاشدگان به کرونا از آغاز تا کنون به ۵۹۶ هزار و ۹۴۱ نفر رسیده و ۳۴ هزار و ۱۱۳ مرگ به دلیل کرونا ثبت شده است. آمار واقعی بیماران و کشته‌شدگان به گفته مقام‌های وزارت بهداشت و درمان ۲ تا چهار برابر آمارهای رسمی است.

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا استان تهران شامگاه هفتم آبان گفته بود:

«شمار بستری‌شدگان در پنج روز متوالی از شش هزار نفر پائین نیامده است و بیش از ۷۰۰ نفر با حال عمومی وخیم در بخش‌های مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند».

به گفته او افزون بر ۴۰ درصد بیماران بدحال کرونایی کشور در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های تهران بستری هستند.

زالی نسبت به افزایش شمار بیماران در موج جدید کرونا هشدار داده و گفته بود:

 «اگر امواج جدید کرونا از ظرفیت‌های اشباعی بالاتر رود حتماً این موضوع تبدیل به یک چالش جدی خواهد شد».

مدارس خراسان رضوی تعطیل شد

در استان خراسان رضوی نیز وضعیت بحرانی گزارش شده است. آموزش و پرورش این استان در اطلاعیه‌ای مدارس مشهد، نیشابور، سبزوار، کاشمر، گناباد، تربت حیدریه، درگز، خلیل‌آباد، بردسکن، تربت جام، کوه‌سرخ، زبرخان، ششتمد، بینالود، قوچان، زاوه، مه‌ولات، بجستان و صالح‌آباد را از دهم آبان به مدت یک هفته تعطیل اعلام کرد. به گفته سخنگوی وزارت بهداشت و درمان استان خراسان رضوی در وضعیت قرمز قرار دارد.

تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان دیگر استان‌های با «وضعیت قرمز» هستند.

ظرفیت تخت‌های بیمارستانی کهگیلویه و بویراحمد تکمیل است

در کهگیلویه و بویراحمد رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان از پر شدن تخت‌های بیمارستان «شهید جلیل» یاسوج خبر داد و گفت تنها در هفتم آبان ۹۶۷ مراجعه‌کننده به بیمارستان‌های کرونایی استان وجود داشت در حالی که قبل از این میزان ۳۰۰ تا ۵۰۰ نفر بالاترین مراجعه کننده بود.

پرویز یزدان پناه گفت که در صورت ادامه افزایش شمار بیماران احتمال دارد از ظرفیت تخت‌های بیمارستان صحرایی سپاه پاسداران برای بستری کردن بیماران کرونا استفاده شود.

در استان چهارمحال و بختیاری نیز وضعیت بحرانی گزارش شده است. اقبال عباسی، استاندار این استان هشتم آبان از اعمال محدودیت‌های اجباری از تاریخ ۱۰ آبان خبر داد و گفت:

«اگر نتوانیم این بیماری را کنترل کنیم طبق پیش‌بینی‌ها با جمعیت بیش از ۱۴ هزار بیمار کرونایی در ماه‌های آینده مواجه می‌شویم و تخت‌های بیمارستانی جوابگو نیست».

بیش از ۱۰۰۰ نفر از کادر درمان کردستان به کرونا مبتلا شدند

در یک خبر دیگر معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان از ابتلای ۵۰۳ نفر از کادر بهداشت و ۶۱۲ نفر پرسنل درمانی استان به کووید-۱۹ خبر داد. به گفته ابراهیم قادری سه تن از کادر درمان این استان بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند.

او گفت:

«خستگی کادر بهداشت و درمان و فشار ناشی از افزایش ابتلا و بستری افراد مبتلا به این بیماری در بیمارستان‌های استان در چند روز اخیر به اوج خود رسیده است»

پرستاران و کادر درمان ایران از آغاز اعلام رسمی شیوع کرونا با فشار کاری مواجهه هستند. براساس اظهارات نایب رئیس سازمان نظام پرستاری نزدیک به نیمی از پرستاران به کرونا مبتلا شده‌اند.

هشدار: روزهای سخت‌تر در راه است

نوذر نخعی، مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان هم در باره احتمال افزایش شمار بیماران در روزهای آینده هشدار داد. او شامگاه چهارشنبه گفت:

«پیش‌بینی می شود کرونا در آذر و دی ماه از اکنون بیشتر باشد و ظرفیت تخت‌های بیمارستانی از اشباع رد شود».

در استان کرمان شمار بیماران کرونایی بستری شده ۱۰۰۰ نفر گزارش شده است. نخعی اما معتقد است شمار بیماران و مرگ و میر ناشی از کرونا بیشتر از رقم اعلام شده است.

دلیل افزایش بیماران؛ ماسک یا بازگشایی مدارس

ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت و درمان عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی را دلیل اصلی افزایش شمار بیماران عنوان کرد. او شامگاه هفتم آبان در یک برنامه تلویزیونی گفت:

آمارها نشان می‌دهد هم اکنون ۶۰ درصد مردم در مراجعات خود به مراکز تجاری و پاساژها ماسک نمی‌زنند در مراجعه به نانوایی‌ها و سوپر مارکت‌ها ۳۳ درصد ماسک ندارند و در سامانه‌های مسافربری نیز ۳۲ درصد مراجعه کننده‌ها ماسک نمی‌زنند.

حریرچی مدعی شد «در صورتی که ۹۵ درصد مردم از ماسک استفاده کنند شاهد روند نزولی مبتلایان به کرونا خواهیم بود  و اگر دو هفته مردم بتوانند ماسک بزنند روند مرگ و میر در کشور نزولی خواهد شد».

در یک اظهارنظر دیگر اما حمیدرضا رشیدی‌نژاد، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت نمی‌تواند تأثیر بازگشایی مدارس و برگزاری تجمعات بر روند اپیدمی را منکر شود.

تابستان امسال ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت آموزش و پرورش به رغم مخالفت کارشناسان بهداشت و فعالان اجتماعی مدارس را بازگشایی کرد.

بیشتر بخوانید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.