سایت جدید زمانه. نسخه آزمایشی

ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سکوت شورای عالی کار در برابر خواسته بازنگری در دستمزد

نرخ رسمی تورم ۴۱,۴ درصد اعلام شده، دستمزد کارگران حتی نیمی از هزینه ماهانه را هم پوشش نمی‌دهد. شورای عالی کار درخواست بازنگری در حداقل دستمزد را نادیده گرفته است.

نرخ رسمی تورم ۴۱,۴ درصد اعلام شده است. در فروشگاه‌ها مردم نرخ تورم بالاتری را لمس می‌کنند و قیمت‌ها روزانه افزایش می‌یابد. دستمزد کارگران پاسخگوی نیمی از هزینه خانوار هم نیست. اعضای کارگری شورای عالی کار خواستار بازنگری در حداقل دستمزد شده‌اند. شورا هم طبق روال گذشته درخواست را نادیده گرفته است.

عکس از «زمانه»

علی خدایی، عضو شورای عالی کار به روزنامه همشهری گفت: درخواست بازنگری در حداقل دستمزد ۲۳ مهر به دبیرخانه شورای عالی کار ارائه شده است.

شورای عالی کار فروردین امسال بدون اینکه با اعضای کارگری شورا که از تشکل‌های حکومتی انتخاب می‌شوند به توافق برسد، حداقل دستمزد را حدود ۱,۹ میلیون تومان تعیین کرد.

تابستان امسال پس از چند مرتبه اعتراض کارگران، شورا سرانجام با افزایش حق مسکن از ۱۰۰ هزار تومان به ۳۰۰ هزار تومان موافقت کرد اما حاضر نشد مزد پایه را افزایش دهد.

حال به گفته خدایی سه تن از اعضای شورای عالی کار درخواست خود را برای بازنگری دستمزد به صورت مکتوب به دبیرخانه شورا ارائه کرده‌اند. خدایی گفت:

براساس قانون کار، دبیرخانه شورای‌عالی کار مکلف است درصورت درخواست ۳ نفر از اعضا، مقدمات برگزاری جلسه فوق‌العاده شورا تا دو هفته را فراهم کند.

بنا بر اظهارات خدایی، شورای عالی کار، که دبیرخانه آن در وزارت کار مستقر است، می‌بایست تا ششم آبان در باره بازنگری در حداقل دستمزد تصمیم‌گیری می‌کرد.

اما افزایش اندک دستمزد و حق مسکن پاسخگوی رشد شتابان نرخ تورم و هزینه معیشت نیست. مرکز آمار در تازه‌ترین گزارش نرخ رسمی تورم نقطه به نقطه مهر ماه را ۴۱ درصد اعلام کرده است که نشان می‌دهد هر خانوار برای خدمات و کالای یکسان باید ۴۱ درصد بیشتر از مهر ۱۳۹۸ هزینه کند. نرخ تورم ماهانه نیز حدود ۷ درصد افزایش یافته است.

گزارش ماهانه وزارت "صمت" از نرخ مواد غذایی در شهریور امسال نشان می‌دهد که شهریور امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل قیمت برنج خارجی ۹۰ درصد، گوشت مرغ ۳۰ درصد، نان ۳۰ درصد و شکر سفید ۵۷,۶ درصد افزایش یافته است.

با این حال نرخ واقعی و ملموس تورم به ویژه در گروه کالاهای ضروری و مواد غذایی بیشتر از رقم اعلام شده، است.

برآورد وزارت کار از شکاف دستمزد و هزینه بر مبنای میانگین درآمد و هزینه در سال ۱۳۹۸ نشان می‌دهد دستمزد یک کارگر در مناطق شهری تنها ۴۰ درصد هزینه خانوار را پوشش می‌دهد. این رقم در سال جاری بسیار کوچک‌تر شده و به گفته برخی از فعالان کارگری کمتر از ۲۵ درصد هزینه خانوار را پوشش می‌دهد.

کمیته مزد شورای عالی کار اسفند سال گذشته رقم سبد معیشت را ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان تعین کرده بود. به گفته فعالان کارگری در ماه‌های گذشته سبد معیشت به نزدیکی ۸ میلیون تومان رسیده است.  

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.